Aktuální teplota

Rozpočet obce

graf

Dnes je středa, 17. 10. 2018, 12:14:59

Je-li v říjnu mnoho vos a sršáňů, přijde studená a dlouhá zima.

Svatá Hedvika medu do řepy namíchá.

Svátek má Hedvika

Státní svátky a významné dny na dnešek:

• Mezinárodní den boje proti chudobě
  • Světový den úrazů

Zítra má svátek Lukáš

Počasí dnes:

17. 10. 2018

oblacnosde

Bude polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Denní teploty 17 až 21°C. Noční teploty 9 až 5°C.

Historie obce

Obec Chorušice leží 18 km severovýchodně od okresního města Mělník na předělu roviny polabí a zvlněné krajiny dolnojizerské tabule, přecházející do členité krajiny kokořínska. Chorušice se poprvé připomínají okolo roku 1228 jako součást kláštera benediktýnek u sv. Jiří v Praze. První písemná zpráva o Chorušicích je obsažena v listině abatyše Anežky, v této době byl u dvora postaven dřevěný kostelík, přestavěn na počátku l5. století. Po třicetileté válce se začíná šířít pověst o zázračných účincích obrazu Matky Boží na hlavním oltáři, přichází stále více poutníků věřících v jeho zázračné účinky. V l8. století již kostel nestačil kapacitou a tak dala kněžna Antonie Černínová vystavět nový, větší (foto - kostel Nanebevzetí Panny Marie). Od dob kláštera je zmiňována škola, roku 1858 vystavěna na dnešním místě,od r. 1888 v dnesní podobě. Vzhledem k úrodným půdám se v minulosti obyvatelé zaměstnávali především polním hospodářstvím, chovem dobytka a drobnýmí řemesly.
V současností je obec Chorušice (460 obyvatel) tvořena čtyřmi částmi obce - Chorušice, Choroušky, Velký Újezd a Zahájí.

favicon