Aktuální teplota

Počasí dnes:

20. 1. 2019

zatazenosesnez

Bude oblačno až zataženo, místy sněhové přeháňky nebo slabé sněžení. Denní teploty -4 až 0°C. Noční teploty -7 až -11°C.

Rozpočet obce

graf

rozšířené vyhledávání ...

Budova čp.1 - budova bývalého děkanství

Budova bývalého děkanství byla vystavěna hraběnkou Černínovou již za hranicí původního zastavěného areálu obce.

V roce 1719 se o budově mluví jako od základu nově vystavěné a vybavené.

Ještě během osmnáctého století prošla stavba dalšími úpravami a například roku 1734 získala novou taškovou krytinu.

Prostory zdobila portrétní galerie chorušických duchovních správců, jejíž součástí byly obrazy děkanů Studničky, Krause, Bäumla, Šourka a Mouchy.

Část obrazů měla bohatě vyřezávané a zlacené rámy, které někdy přitahovaly větší zájem pozorovatelů než malby samotné.

V roce 1958 se budova dočkala památkové ochrany, ale současně začala dlouhá anabáze hledání jejího vhodného využití.

V šedesátých letech minulého století býval z části děkanství v letním období útulek pro děti, jejichž rodiče pracovali na polích.

Zhruba od poloviny osmdesátých let objekt sloužil jako sklad civilní obrany a v současnosti je prázdný.

Budova bývalého děkanství

zdroj: Chorušice, Choroušky, Zahájí – kapitoly z dějin a místopisu, autor Mgr Dušan Foltýn

Fotogalerie: Oprava barokního krovu fary