Aktuální teplota

Počasí dnes:

6. 4. 2020

j

Bude většinou jasno až skoro jasno. Denní teploty 16 až 20°C. Noční teploty 6 až 2°C.

Rozpočet obce

graf

rozšířené vyhledávání ...

Historie obce

Obec Chorušice leží 18 km severovýchodně od okresního města Mělník na předělu roviny polabí a zvlněné krajiny dolnojizerské tabule, přecházející do členité krajiny kokořínska. Chorušice se poprvé připomínají okolo roku 1228 jako součást kláštera benediktýnek u sv. Jiří v Praze. První písemná zpráva o Chorušicích je obsažena v listině abatyše Anežky, v této době byl u dvora postaven dřevěný kostelík, přestavěn na počátku l5. století. Po třicetileté válce se začíná šířít pověst o zázračných účincích obrazu Matky Boží na hlavním oltáři, přichází stále více poutníků věřících v jeho zázračné účinky. V l8. století již kostel nestačil kapacitou a tak dala kněžna Antonie Černínová vystavět nový, větší (foto - kostel Nanebevzetí Panny Marie). Od dob kláštera je zmiňována škola, roku 1858 vystavěna na dnešním místě,od r. 1888 v dnesní podobě. Vzhledem k úrodným půdám se v minulosti obyvatelé zaměstnávali především polním hospodářstvím, chovem dobytka a drobnýmí řemesly.
V současností je obec Chorušice (460 obyvatel) tvořena čtyřmi částmi obce - Chorušice, Choroušky, Velký Újezd a Zahájí.

favicon