Aktuální teplota

Rozpočet obce

graf

Dnes je čtvrtek, 26. 4. 2018, 21:06:18

Studený a mokrý duben plní sklepy a sudy.

Slepice kváčí, kohouti pějí, sedláčkové hrách a oves sejí.

Svátek má Oto

Státní svátky a významné dny na dnešek:

• Světový den duševního vlastnictví
  • Mezinárodní den vzpomínky na Černobyl

Zítra má svátek Jaroslav

Počasí dnes:

26. 4. 2018

oblacnosde

Bude polojasno až oblačno, místy přeháňky. Denní teploty 13 až 17°C. Noční teploty 6 až 2°C.

Historie obce

Obec Chorušice leží 18 km severovýchodně od okresního města Mělník na předělu roviny polabí a zvlněné krajiny dolnojizerské tabule, přecházející do členité krajiny kokořínska. Chorušice se poprvé připomínají okolo roku 1228 jako součást kláštera benediktýnek u sv. Jiří v Praze. První písemná zpráva o Chorušicích je obsažena v listině abatyše Anežky, v této době byl u dvora postaven dřevěný kostelík, přestavěn na počátku l5. století. Po třicetileté válce se začíná šířít pověst o zázračných účincích obrazu Matky Boží na hlavním oltáři, přichází stále více poutníků věřících v jeho zázračné účinky. V l8. století již kostel nestačil kapacitou a tak dala kněžna Antonie Černínová vystavět nový, větší (foto - kostel Nanebevzetí Panny Marie). Od dob kláštera je zmiňována škola, roku 1858 vystavěna na dnešním místě,od r. 1888 v dnesní podobě. Vzhledem k úrodným půdám se v minulosti obyvatelé zaměstnávali především polním hospodářstvím, chovem dobytka a drobnýmí řemesly.
V současností je obec Chorušice (460 obyvatel) tvořena čtyřmi částmi obce - Chorušice, Choroušky, Velký Újezd a Zahájí.

favicon